Rakytov – Veľká Fatra 9.5.2015

logokstelv_90x90

Rakytov 1567 m – Veľká Fatra

Sobota 9.mája 2015

Účastníci : Peter Ondík, Lucia Ondíková, Ľudo Hubočan, Emília Hubočanová, Zdenko    

                   Sýkora, Jano Filip, Gitka Krutáková

 Akcia začala stretnutím 7 účastníkov na autobusovom nástupišti. Po nočnom daždi sme zvažovali, či akciu  zrealizujeme alebo zvolíme niečo náhradné. Po krátkej diskusii sme sa rozhodli, že sa na Rakytov vydáme. Dvoma autami sme vyrazili smerom na Smrekovicu. Autá sme zaparkovali pri vojenskej zotavovni na Smrekovici, odkiaľ sme sa po zelenej značke vydali na Rakytov. Obišli sme horský hotel a po príchode do sedla pod Skalnú Alpu  1463 m sa nám naskytli pekné výhľady na okolité kopce, doliny, časť hrebeňa Nízkych Tatier. Lesným chodníkom, miestami blatistým so zvyškami snehu, sme sa dostali do Severného Rakytovského sedla 1400 m  a odtiaľ prudkým stúpaním sme vystúpili na Rakytov 1567 m.  Po výstupe sa mám naskytli krásne výhľady na Ploskú, Borišov, Lysec , ktoré však netrvali dlho, nakoľko všetko zahalila hustá hmla, ktorá  netrvala dlho. Ako rýchlo prišla tak sa aj rýchlo rozplynula. Po krátkom oddychu a doplnení energie sme sa rozhodli pokračovať ďalej až do Sedla Ploskej a to aj vďaka Zdenkovi, ktorý sa rozhodol, že nebude pokračovať ďalej, ale sa vráti tou istou trasou nazad k autám , aby nás potom zobral z Vyšnej Revúcej.

Po prudkom zostupe z Rakytova sme zostúpili do Južného Rakytovského sedla 1400 m, kde sme boli nútení ošetriť jednu turistku resp. jej obuv,  ktorá utrpela značné poranenie. Po ošetrení  sme pokračovali po hrebeni chodníkom okolo Čierneho kameňa do Sedla Ploskej 1410 m. Tu sme si urobili krátku prestávku na občerstvenie, pokochali sa peknými výhľadmi a po žltej značke sme zostúpili do Vyšnej Revúcej, kde nás už čakal Zdenko.

Počas celej trasy sme mali možnosť obdivovať  krásnu kvetenu, poniektorí sa do sýta najedli a nabalili medvedím cesnakom. Peknú a zaujímavú túru sme ukončili bryndzovými haluškami a baraním guľášom na salaši Krajinka.

Záverom sa chcem poďakovať všetkým zúčastneným , že sa nedali odradiť ranným počasím, ktoré nevyzeralo na peknú turistiku,  ktoré sa nám potom v plnej miere odvďačilo za našu odhodlanosť nevzdať to.

 

V Brezanoch 15.5.2015                                               Ľudo Hubočan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.