Termín: 25. jún 2025
Miesto: Liptovský Mikuláš
Účasť: 4 členovia KT – Alena Hreusová, Katarína Sýkorová, Ján Moravčík, Vincent Kováč
Plánovanú prechádzku mestom Liptovský Mikuláš sme uskutočnili za pekného letného počasia, pričom sme využili služby ŽSR a na miesto tam aj späť sme sa dopravili osobným vlakom.
Prvou zastávkou nášho výletu bola mestská časť Palúdzka. Vzhľadom na dlhšie sedenie vo vlaku, sme sa rozhodli ísť pešo po cyklotrase okolo rieky Váh. V Palúdzke sa nachádzajú dva kaštiele. Kaštieľ Vranovo je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a interiér je pre verejnosť neprístupný. Kaštieľ je architektonickou pamiatkou, v 15. storočí to bola malá pevnosť obklopená vodnou priekopou a patril rodine Palugyayovcom. V 17. storočí bol prestavaný na renesančný kaštieľ, ktorý odkúpil podžupan Ladislav Okoličány. V zime r. 1713 tu bol väznený Juraj Jánošík a preto sa kaštieľ nazýva Jánošíkovo väzenie. Pred kaštieľom je socha Juraja Jánošíka od akad. sochára Ladislava Polláka postavená v r. 1985 s úryvkami básne „Smrť Jánošíkova“ od básnika Jána Bottu.
Hneď vedľa sa nachádza druhý rokokovo-klasicistický kaštiel, ktorý postavili zemania Palugyayovci v 2. polovici 18. storočia. V okolí bolo postavených viacero hospodárskych budov, zachovala sa len sýpka z r. 1818, na ktorej každoročne hniezdia bociany, preto sa tento kaštieľ nazýva „Bocian“. V súčasnosti je kaštieľ schátraný.
Pred odchodom z Palúdzky, sme ešte navštívili areál Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu, kde sme si v nemocničnom budete chvíľu posedeli pri kávičke.
Ďalším cieľom nášho výletu boli „Šibeničky“. Pretože sa nachádzajú na opačnom konci mesta – oproti známej Liptovskej mliekarni, dopravili sme sa tam hromadnou autobusovou dopravou. Šibeničky sú historickým miestom popravy Juraja Jánošíka 17. 03. 1713 a zároveň aj symbolickým miestom zmierenia Terchovej s Liptovským Mikulášom. Nachádza sa tu replika šibenice s reliéfom Juraja Jánošíka a náučná tabuľa. Autorom diela je Ing. Stanislav Machovčák, ktorý v súčasnosti žije na Madagaskare.
Zo Šibeničiek sme opäť využili hromadnú autobusovú dopravu a vystúpili sme na zastávke blízko „Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka“ v mestskej časti Vrbice. Areál je v správe Kanoe Tatra Klub, ktorý má dlhoročnú tradíciu a odchoval viacerých našich známych pretekárov a olympionikov. Pri zrode klubu stál Ondrej Cibák, prvý československý reprezentant na divokej vode a víťaz prvého ročníka Tatranského slalomu v r. 1949. Areál bol slávnostne otvorený v r. 1978 a je dejiskom významných domácich, medzinárodných a svetových pretekov vo vodnom slalome. Mali sme šťastie, pretože sme mali možnosť pozrieť si jazdu rýchlostnej kanoistiky.
Cestou z areálu sme sa ešte pristavili pri „Dome Rázusovcov“, ktorý je rodným domom spisovateľa Martina Rázusa, jeho sestry poetky Márie Rázusovej Martákovej a dvoch bratov – Michala a Mateja, ktorí pôsobili ako kníhtlačiari. Aj keď sme neplánovali jeho prehliadku, opäť sa na nás usmialo šťastie, pretože práve prichádzal správca domu, ktorý nám vykonal skrátenú prehliadku „Maroškovej záhrady“, ako aj interiéru domu, v ktorom je v súčasnosti zriadené múzeum a knižnica.
Po dlhšom chodení nastal čas na obed. Navštívili sme Reštauráciu ROUTE 66 s dobrou ponukou jedál denného menu. V reštaurácii nás zaujalo veľké množstvo obrazov s portrétmi slávnych svetových hercov a iných známych osobností kultúrneho života.
Ako posledné sme navštívili Múzeum Janka Kráľa so zaujímavými expozíciami. Prehliadka bola so sprievodcom a prezreli sme si Jánošíkovu mučiareň, Jánošíkovu súdnu sieň, Pamätnú izbu Janka Kráľa, Miestnosť Aurela Stodolu, Výstavu čas (staré hodiny a kalendáre) a zaujímavá bola aj expozícia Príbeh vody – 50 rokov vybudovania vodného diela Liptovská Mara.
Do Žiliny sme sa vrátili plní dojmov a zážitkov z príjemne stráveného dňa o 17:15 hod.
Vypracovala: Alena Hreusová Žilina, dňa 04. 07. 2025