Zimný peší prechod Kunerad – Martin

logokstelv_90x90

Termín:  22.02.2014
Trasa:  Kunerad – Veterné – Veľká Lúka – Martin
Dĺžka:  23 km
Prevýšenie:  1006 m
Účastníci:  Miroslava Kotúčová, Margita Krutáková
Nečlen:  Emília Kuzicová

V sobotu 22.02.2014 bol zorganizovaný Klubom slovenských turistov TOM – Horec zo Žiliny zimný prechod Malou Fatrou. Nakoľko nebola predpoveď počasia veľmi priaznivá, zastupujúci vedúci z KST ELV túto akciu preložil na iný vhodnejší termín.
Ja spolu s kamarátkou Emíliou sme sa v domnení, že akcia zrušená nebola, vydali vlakom na cestu z Vrútok najskôr do Žiliny a odtiaľ do Rajeckých Teplíc. Keďže sme cestou nestretli žiadnu známu tvár, šípili sme nejaké nedorozumenie. Ja som totiž o preložení akcie nevedela, pretože som deň predtým nebola na internete. V Rajeckých Tepliciach sme mali prestúpiť na autobus do Kuneradu. Keďže vlaková stanica je dosť vzdialená od autobusovej zastávky, šli sme v pätách iných turistov, ktorí šli na prechod Malou Fatrou. Tí nás doviedli na zastávku, kam hneď prišiel náš autobus. Vystúpili sme z neho na konečnej zastávke v Kunerade a po zapísaní sa do prezenčnej listiny o 7:40 sme nastúpili na chodník žltej značky.
Chodník viedol hore Svitačovou dolinou. Bolo zatiahnuté, pri stúpaní sme si užili aj slabú viditeľnosť kvôli vyskytujúcej sa hmle. O necelé tri hodiny sme vyšli na Veterné (1440 m n.m.), kde sme sa mali možnosť odfotiť sa so slovenskou vlajkou. Viditeľnosť tu nebola veľká, lepšia bola od vysielača na Martinských holiach, kde sme sa dostali za 20 minút po červenej turistickej značke. Tu sa niektorí rozhodli zostúpiť do Kuneradu či Turia, my sme zvolili zostup do Martina, časť Stráne.
Zostupovali sme po žltej značke popri zjazdovke na Chatu Martinské Hole. Pár zanietených lyžiarov sa snažilo využiť ešte aké také lyžiarke podmienky v tomto zimnom stredisku.  My sme sa rozhodli pre krátky oddych na chate. Tu si k nám prisadla skupinka turistov, ktorí sa tiež zúčastnili tohto prechodu. Počas nášho rozhovoru sa ukázalo, že to nie sú len účastníci ale dvaja z nich boli samotní organizátori akcie, ktorí nám tu nielen odovzdali účastnícke listy, ale nám ich aj vlastnoručne podpísali 🙂 Akcie sa zúčastnilo 66 turistov.
Rozlúčili sme sa a pokračovali sme cestou z Martinských holí a potom lesom na Stráne. Sem sme prišli suché a v dobrej nálade z vydareného výletu už o 13:15. Ešte radšej sme boli tomu, že daždivá predpoveď počasia nevyšla.

Vo Vrútkach 15.3.2014                              Miroslava Kotúčová