CT Bobrovec, Podtatransaká magistrála

Termín:    17.08.2022                                                                        

Miesto:     Liptovský Trnovec

Účastníci: Klanica, Kováč, Sýkora, Sýkorová

Bicykle sme z auta zložili na kraji L. Trnovca, neďaleko kempu a cez celý, rozťahaný Trnovec sme na druhom konci z neho vyrazili do polí. V Liptovských Behárovciach, osada pár chalúp, prevažne chalupárov, sme sa dostali na asfalt. Odtiaľ cez Pavlovu Ves do Bobrovníka, kde nás zaujalo množstvo veľmi starých, architektonicky zaujímavých murovaných domčekov. Musela to byť bohatá dedina, lebo na Liptove sa prevažne stavali drevenice, ešte aj niektoré kúrie boli z dreva. Po prehliadke jedného z kostolov a posedení pri káve sme z Bobrovníka, vzhľadom na premávku na ceste, volili poľnú cestu. Tá bola zo starších čias a prekvapila nás svojim kvalitným dláždením okrúhliakmi. Po pripojení na asfaltku nad Jalovcom, sme si pred Bobroveckou vápenicou prehliadli pekné čistinky verejného táboriska a hneď vedľa skoro strašidelné priestory zaniknutého, rozľahlého pionierskeho tábora, so schátranými ruinami stavieb, premeneného na smetisko.

Od parkoviska, po peknej, novej asfaltke, okolo pekne upravenej kaplnky Sionskej Hory Matky Božej, cez rozľahlú chatovú osadu sme sa dostali na Podtatranskú cyklomagistrálu v podhorí kopca Babky. Vedie  približne po vrstevnici cca 850m. Postupne sme sa z nej kochali výhľadmi nielen na Rasce, Priehonisko, Trnovské háje, Slatvinu pod nami, ale aj na priehradu, Roháče, VT, NT, Prosečné a ústia Prosieckej a Kvačianskej doliny a na cestu do Zuberca popod Holicu.

Cez Liptovské Matiašovce a lúky sme to strihli do Kvačian. Tam sme si dali pauzu a v miestnom Pivovare BUC sa dobre naobedovali a degustovali ich tmavé pivo. Odtiaľ, už cestou späť, sme ešte zašli do Nižných Matiašoviec pozrieť kostol sv. Ladislava s opevnením, strieľňami, rohovými bastiliónmi s cibuľovitými strieškami. Odtiaľ kukuričnými poľami Bochničky, Vlčie jamy, ponad Beňušovce, lúkami Podhája späť do Liptovského Trnovca (32km, 500m prevýšenia).

Deň bol príjemný, vysoké teploty spríjemnené výškou, vetríkom a pohybom na bike, kopce trochu v opare, všetko pekne vyšlo, predpovedané zrážky neprišli a vzhľadom na časté fotenie, že už sa nikam neponáhľame, kocháme ako estéti, tak nám tých pár kilometrov trvalo celý deň, a boli sme doma až podvečer.      

Žilina  17.08.2022   Sýkora