Pieniny

Termín:    11.-18.VI.2022                                                                         

Miesto:     Červený Kláštor, kúpele Smerdžonka, penzion Sokolica

Účastníci: Barták, Bartáková, Benčat, Benčatová, Dikošová, Filip, Gábriš, Hubočan, Hubočanová,  Kováčov, Kováčová, Maljarová, Ondík, Ondíková, L. Ondíková, Sýkora, Sýkorová

Počas presunu zo Žiliny sme sa spoločne zastavili v Kežmarku, kde sme si pozreli historické centrum, ev. kostol aj drevený artikulárny kostol, jeden z piatich zachovaných na Slovensku.

Pešie túry:

nedeľa:          Lesnické sedlo-Šafranovka-Šľachtovky-Lesnica, 9km/250m  8 účastníkov

pondelok:      Lesnica-prielom Dunajca-Sokolica a späť, 5km/300m  4 účastníci

utorok:           moto, vyhliadková veža v Duklianskom priesmyku, cintorín čs. vojakov

najstarší z drevenných kostolov v Bodružali aj s prehliadkou, kostoly v Hunkovciach, Ladomirovej a Dobroslave len z vonku, Údolie smrti s expozíciou  tanková rota v útoku-europ. Unikát, voj. cintoríny v Hunkovciach a Svidníku a skanzen voj.             techniky, kostolík v Jedlinke, 4 vojenské cintoríny Dušana Jurkoviča v Poľsku, v Malastowskom sedle, pri Gladyszowe, v Zdyni a Koniecznej, kde sme sa dostali aj do miestneho dreveného kostola, najväčšieho v oblasti historické centrum Bardejova a jedinný rím.kat. drevený kostol v Hervartove, ktorý je najstarší.

streda: Stratenské sedlo-popod vysoké Skalky-Wawoz Homola (tiesňava s rebríkmi)-Jaworki, kde sme posedeli na pive- Wawoz Medziskaly-s. Rázdiel-Litmanová 14km/450m, 5účast

štvrtok:           Č. Kláštor-Stromowce Nižne-Tri Koruny-Č. Kláštor, 10km/500m, 4úč.

                        Poobede sme sa zviezli plťou do Lesnice 5 účastníkov

Filip na pešo 3 Koruny, celkovo 13,1 km a 2 hodiny 50 minut, z toho pohyb 2 h 22 min, priemerná rýchlosť v pohybe 5,5 km/h, maximálna 11,2 km/h, prevýšenie 755m

piatok:                        – pre zlé počasie Ľubovniansky hrad, skanzen pod ním a centrum Starej Ľubovne

– poobede sa vyčasilo tak ešte túra Haligovce-Haligovské skaly-Lesnické s.-Veľký Lipník             7km/300m 1účast.

– večer zahajovací koncert Zamagurských folklórnych slávností v amfiteátri kúpeľov, priamo pred našim penziónom.

sobota            ráno Kováčovci na Tri Koruny 9,5km/450m a potom presun do Žiliny

Peter Ondík

cyklo výlety Pieniny

sobota:            Sýkorovci ľahký prieskum okolia Červeného Kláštora a Sromowce Nizne pod Troma Korunami, vrátane trhov, 11km.

nedeľa:            Sýkorovci, Kováčovci, Hubočan cez Veľký Lipník, na kopec Plontanu (1050m) s výhľadmi na Vysoké Tatry a Tri Koruny, krásnu Soviu poľanu do kúpeľov Vyšné Ružbachy s kúpaním v kráteri a cez Stráňanské sedlo (730m), Kamienku späť (65km, 850m).

                        Filip okruh cez V. Lipník na hrebeň S. Magury a po hrebeni do ski Bachledova a odtiaľ dole cez Spiš. starú ves do Čer.Kl. (62 km, 1320m).

pondelok:        Sýkorovci na odľahčenie, po prázdnom chodníku okolo Dunajca, s možnosťou pokojného kochania sa útesmi prielomu a zákutiami rieky do Szcawnice, s prieskumom zástavby v kopcoch nad mestečkom, s neuveriteľne strmými prístupovými cestami a výhľadmi na mestečko zhora, a aj opäť prázdnou spiatočnou cestičkou okolo Dunajca, už zaplnenom plťami, v inom slnku a opačnými pohľadmi ako ráno (32km).

                        Filip okruh cez V. Lipník na hrebeň S. Magury, V. Ružbachy, Jarabina, Litmanová, Jaworky (PL), Sczawnica, Čer. Kl., 2 x cez hrebeň S. Magury, (80 km, 1600m).

utorok:            Sýkorovci dali okolo cyklo okolo priehrad PL priehrad na Dunajci, Jazero Sromowieckie a Jazero Czorsztynskie, po úplne novej cyklocestičke, prevažne okolo vody, cez rekreačné strediská, prístavy, cez dva hrady Niedzica Zamek s miniatúrami hradov a Czorsztyn, ale aj s vystúpaniami s výhľadmi na okolité osady roztrúsené po svahoch kopcov (62km, 700m).

                        Filip okolo Czorstynskej priehrady (62 km, 700m).

streda:             Sýkorovci, Kováčovci, Hubočan presun autami do Malého Lipníka, odtiaľ po našej strane, cez Legnavu s minerálnym prameňom do Muszyny, kde sme obdivovali novovybudovaný ozdravný, kúpeľný park s minizoo, jazierkami, sochami z kvetov, sochami s gréckou tématikou, potom centrum mestečka, a späť striedavo po PL strane cez PL chátrajúce kúpele Žegiestów Zdroj k chátrajúcemu prameňu Sulinka a späť ku autám (32km).

                        Filip Singletrails Lechnica (25 km, 790m).

štvrtok:            Sýkorovci dali okolo Pienin, cez Sromowce Nizne a Wyzne, Haluszowu, Podtylku, Grywald s dreveným kostolíkom, spoznávali osady za Pieninami, do Krošciena nad Dunajcem, podobného rekreačného centra ako Szcawnica, cez ktorú sa popri Dunajci vrátili, to už v PL vládol naplno cestovný ruch národný svietok Turíce, tak si užili stovky bicyklistov, vrátane tých divokých, aj neznalých bicyklovania, požičovňových (55km, 800m).

                        Kováčovci Červený Kláštor- Stromowce Nižne-Stromovce Wyžné- Niedeza zámok a späť. (30km/80m).

piatok:             pre neisté počasie spoločná autoturistika, hrad, skanzem a historické centrum Stará Lubovňa, a areál výrobcu slovenskej whisky Nestville.

Poobede Kováčovci Červený Kláštor-Lesnica a späť prielomom Dunajca zo zachádzkou do Szcawnice (25km/20m).

Zdeno Sýkora